Barion Pixel
Gyerekkoromban jókat kacagtunk azon családi körben, mikor a 4-5 éves unokatestvérem felháborodva érkezett haza a szomszédból, mert a kisfiú „vele akarta íratni az összes ÁFÁ-s számlát”. Mert a számla kiállítása volt a boltos játék leghálátlanabb feladata!

Hogy mit értettek ez alatt, nem derült ki, de amint vállalkozó lettem, teljesen átéreztem a felháborodását. Egyetemi végzettséggel és 10 év vezetői tapasztalattal, sokadik próbálkozásra sem sikerült helyesen kitölteni ezt az akkor átkozottnak gondolt papírdarabot. Az áfatörvény és az adózás rendjéről szóló jogszabályok átláthatatlan labirintusként nehezedtek felém, megspékelve az adóhatóság több százezres bírságaival.

Legfontosabb

Mint spirituális lény pontosan tudom, hogy a félelmet kizárólag a tudás oldhatja fel, ezért vettem egy nagy levegőt és segítséget kértem valakitől, aki számára mindez logikus és átlátható.

Ma is hiszek abban, hogy kezdő vállalkozóként a könyvelő olyan személy, akin nem érdemes spórolni. Bármi is az iskolai végzettséged, az iskolarendszer nem készít fel sem a számviteli sem az adózási feladatokra (Én jogászkéntvallottam kudarcot!). Ezt most kell megtanulnod!

Kezdjük mindjárt az alapadatokkal, melynek körét az áfatörvény 169. §-a mutatja be kicsit sem barátságos és annál kevésbé közérthető megközelítésből!

 

1.„a számla kibocsátásának kelte”

Ez tulajdonképpen, akár egyértelmű is lehetne, mégis kérdésként merül fel, hogy a munka elvégzése előtt, után, az előlegfizetéskor vagy más egyéb időpontban állítsuk ki.

 

2.„a számla sorszáma, amely a számlát kétséget kizáróan azonosítja”

E tekintetben mind a papír alapú számlatömb, mind az elektronikus rendszer megbízhatóan kiszolgál, bár papír alapon ügyelni kell arra, hogy ne hagyjunk ki oldalt vagy ha mégis figyelmetlenek foltunk, azt a számot mielőbb érvénytelenítsük.

 

3. „a szolgáltatás nyújtójának adószáma a számla kötelező eleme”

Ez a saját adószámunk, ami mellé feltüntetésre kell, hogy kerüljön kamarai nyilvántartási számunk is.

 

4. „a szolgáltatás igénybevevőjének adószáma”

Csak abban az esetben, ha az igénybevevő vállalkozásként veszi igénybe a szolgáltatást.

 

5. „a szolgáltatás nyújtójának, valamint a szolgáltatás igénybevevőjének neve és címe a számla kötelező eleme”

E pont alán egyértelműnek tűnik, ugyanakkor fontos, hogy ne vállalkozásunk fantázianevét tüntessük fel, hanem saját nevünket, amin bejegyzésre kerültünk, mint egyéni vállalkozó. Amennyiben más gazdasági társasági formában működünk, a társaság bejegyzésben szereplő nevének feltüntetése szükséges.

 

6. „a szolgáltatás megnevezése”

Amennyiben tevékenységünkbe több szolgáltatás is tartozik, fontos, hogy a számlán, minden esetben az adott tevékenység hivatalos megjelölését használjuk. Tevékenységeinket a TEÁOR jegyzék alá tartozó típusokba sorolhatjuk be, még akkor is, ha ezek a lehetőségek sokszor semmitmondóak, mint például az egyéb spiritiszta tevékenység. Fontos, hogy csak olyan tevékenységi kört jelöljünk meg a számlán, ami a vállalkozásunk tevékenységi körei között szerepel.

 

7. „a nyújtott szolgáltatás adó nélküli egységára” ,az alkalmazott adó mértéke”,„adómentesség esetében jogszabályi hivatkozás”

A KATA adózási struktúra e tekintetben remek lehetőség induló vállalkozások számára, hiszen számláikon elegendő az egységár feltüntetése, illetve az adó mértékénél az AAM, azaz alanyi adómentes megjelölés használata és nem szükséges a forgalmi adó feltüntetésével, bevallásával, megfizetésével foglalkozni. Ebben az esetben viszont a KISADÓZÓ megjelölés feltüntetése is kötelező elem.

Bár egyszerűnek tűnik, a rontási lehetőségek száma végtelen! De csak addig, míg meg nem tanuljuk! Szorítsuk ki tudással félelmeinket!

Ha segítségre van szükséged, keress bizalommal!

Dr. Kissné Dr. Szabó Krisztina

www.facebook.com/esotericlawhungary

drkissnekriszta@gmail.com