Linus Pauling kémia és béke Nobel-díjas kutató nevéhez fűződik az ortomolekuláris medicína. A módszer a vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek és zsírsavak szervezetben történő felhasználásában és egyensúlyában keresi az egészség koncepcióját.
Mit tekint az ortomolekuláris medicína egészségnek?
Ha a szervezetben a biokémiai egyensúly megbomlik, betegség alakul ki, állítják az ortomulekuláris medicína képviselői. Ezt az egyensúlyt a megfelelő mértékben és személyre szabottan bevitt étrendkiegészítőkkel újra normális állapotba lehet hozni, így az egészség visszaállhat rövid időn belül.
Az egészség megőrzése érdekében a szervezetben jelen lévő és az alapvető működéshez szükséges anyagok szintjének megváltoztatása és egyensúlyban tartása a kulcs.
A WHO alapvetően meghatároz bizonyos mennyiséget mindenfajta vitaminból, táplálékkiegészítőből, nyomelemekből, ásványokból, amelyek az egészség fenntartásához szükségesek. Az ortomolekuláris medicína ezen mennyiségek maximális szintjét igyekszik megcélozni, a legmagasabb dózist ajánlja.
KATTINTS IDE AZ ORTOMOLEKULÁRIS MEDICÍNA SZAKÉRTŐKHÖZ!
Mely betegségek esetén alkalmazható az ortomolekuláris medicína?
Eredetileg ortomolekuláris pszichiátriából származik a terápia lényege. Ezen belül olyan betegségek, mint a skizofrénia, depresszió, neurózisok, autizmus, hiperkinézis alkalmazta a fokozott B-vitamin bevitelt, ettől a súlyos mentális egészségügyi problémák javultak. Aztán egyéb pszichiátriai betegségek kezelésére nagy dózisú tápanyagokat is alkalmaztak, így pl. a nikotinsavat és más létfontosságú anyagokat.
A megfázás és influenza kezelésére kiválóan alkalmazható a nagy dózisú C-vitamin kúra akár prevenciós céllal. De a rákos megbetegedések kezelésében és a kemoterápia mellékhatásainak enyhítésére is alkalmazták az intravénás vagy orális nagy dózisú C-vitamint.
De nem csak a már kialakult betegségek esetén alkalmazható az ortomolekuláris medicína módszere, hanem az immunrendszer erősítésre. Vannak fokozottan nagyobb kockázatnak kitett emberek, ők a dohányosok, akik keveset mozognak, keveset tartózkodnak a szabadban, alkoholt fogyasztanak, rendszeresen szednek gyógyszert, nekik mindenképp figyelniük kell a mikrotápanyag bevitelre.
Miből mennyit érdemes?
Csak néhány példát szeretnék megemlíteni, személyre szabott kezelésért itt találunk hozzáértő szakembert. A fokozott bevitel az ortomolekuláris medicina elve alapján a napi fiziológiás szükséglet 100, akár 1000- szerese lehet. Pauling szerint napi 1000 mg C-vitamin bevitel akár 45 %-kal csökkenti a megfázás előfordulását. A Linus Pauling Institute által kiadott 1991-es tanulmány egy rákos megbetegedés esetében 6000-18000 mg C-vitamint, 400-1600 NE E-vitamint, és 25000 NE (nemzetközi egység) A-vitamint ajánlott számos egyéb nyomelem és ásványi anyag szedése mellett.
Fontos a bevitel továbbá a következő vitaminokból, nyomelemekből, különösen, ha betegek vagyunk, a táplálkozásunk nem elégíti ki a szervezet szükségletét, illetve fokozottan igénybe vagyunk véve fizikailag, szellemileg, esetleg valamilyen veszélynek kitett embercsoportba tartozunk körülményeink, adottságaink révén.
A teljesség igénye nélkül: cink, vas, kálium, magnézium, kálcium, C-vitamin, D-vitamin, E-vitamin, B-vitaminok, stb. A jelenlegi ismeretek szerint az embernek körülbelül 45 féle tápanyagra van szüksége.
Összegzés
Napjainkban a globális problémák, a talaj kimerültsége, a vízhiány, a levegő szennyezettsége miatt a gyümölcsökben és zöldségekben lévő tápanyagok alacsonyabb mértékben találhatók meg. Sokkal többet kellene bevinni a szervezetbe ahhoz, hogy kielégítsük az egészséghez szükséges igényeket, ez azonban se fizikailag nem kivitelezhető, sokak számára pedig egyszerűen nem elérhető.
Az ortomolekuláris medicina lehetőséget teremt, hogy ezeket az igényeket táplálék kiegészítők formájában pótoljuk, így hosszútávon megteremthetjük az egészséges állapotot, illetve hamarabb felépülhetünk a betegségekből.
KATTINTS IDE AZ ORTOMOLEKULÁRIS MEDICÍNA SZAKÉRTŐKHÖZ!