Barion Pixel
A természetgyógyászat egyik legősibb módszere a gyógynövényekből készült teák, főzetek készítése és árusítása.

A füvesasszonyok a közösségek megbecsült tagjai voltak az egészségügyi ellátást megelőző korokban, hiszen a gyógynövények ismerete és adagolása, felhasználásuk területei komoly tárgyi tudást igényelnek.

Bár a modern orvoslás némiképp csökkentett a jelentőségén, azért ne feledjük, hogy számos gyógyszeripari termék is növényi alapanyagokra épül. Továbbá a szintetikus anyagokat elutasítók körében a gyógymód reneszánszát éli.

A modern füvesasszonyoknak viszont meg kell felelniük a modern kor követelményeinek, így a jogszabályoknak is!

Ezért, ha gyógyhatású készítményként szeretnénk kereskedelmi forgalomba hozni a magunk gyűjtötte gyógynövényeket vagy keverékeiket, ahhoz a terméket engedélyeztetnünk kell. A “kereskedelmi forgalom” fogalom némiképp megtévesztő is lehet a számunkra, hiszen érthetjük úgy is, hogy a korlátozás csak akkor él, ha üzletben szeretnénk eladni.

 

De ez sajnos nincs így!

A fogyasztóknak történő közvetlen értékesítést hívjuk kiskereskedelemnek, aminek pedig a mi természetgyógyászati praxisunk is megfelel.

Ha itt olyan magunk által készített termékeket árusítunk, aminek gyógyhatást tulajdonítunk, akkor bizony, helytelenül járunk el.

Az engedélyeztetési eljárás célja, hogy vizsgálja a gyógynövény szennyezettségét, hatóanyag tartalmát, hogy tudjuk, mi az, amit valójában gyógyteaként fogyasztunk.  A Fogyasztóvédelmi Hatóság felmérései szerint azok a gyógynövényteák, amelyek csupán élelmiszerként kerültek forgalomba, így engedélyeztetési eljáráson nem mentek keresztül, gyakran szennyezettek bogarakkal, állati ürülékkel, porral.

Lehet, hogy a csalán remek gyulladáscsökkentő, de ahhoz, hogy a magunk gyűjtötte csalánt teaként értékesíthessük, biztosítanunk kell a vásárló számára, hogy valóban az kerül a poharába és persze, hogy mindez szennyeződésmentesen.

 

Mégis mi a teendő?

Ha célod a klienseid egészségtudatosságának növelése, kínálj nekik bevizsgált minőségű gyógynövény keverékeket és lásd el megfelelő utasítással az elkészítés, adagolás tekintetében.

De tarthatsz képzéseket, előadásokat is, melyben megtanítod, mire kell ügyelni a gyógynövény begyűjtése során. Szervezhetsz kirándulásokat, ahol közösen fedezitek fel a környék természetes gyógynövény lelőhelyeit.

Sőt, ha nem kereskedsz vele, nem pénzért árulod, akkor kóstolóként megmutathatod, hogy ízélménynek sem utolsó egy-egy natúr gyógytea. Ahogyan a házi bodzaszörp sem tilos, amíg csak kínálod, ugyanez a helyzet a teával is.

Napjaink „füvesasszonyai”, természetgyógyászai is sokat tehetnek egészségünk természetes megőrzéséért, még a jogi keretek között is.

Ha elbizonytalanodnál, hogy minden esetben helyesen, jogszabályszerűen cselekszel-e keress bizalommal az alábbi elérhetőségeken.

Dr. Kissné Dr. Szabó Krisztina

www.facebook.com/esotericlowhungary