Segítő Category: Holisztikus orvosSegítő Tags: Gödöllő és Pest megye
dr. Sipos Attila holisztikus orvos vagyok.
A Debreceni Orvostudományi Egyetemen diplomáztam.
1989-ben kaptam kézhez az orvosi diplomát, majd szülészet-nőgyógyászatból szakvizsgáztam. Akkoriban nehéz volt ebben a szakmában elhelyezkedni. Szabolcs megyéből először Nyíregyházára kerültem. Az akkor 200 ággyal és közel 4000/év szülés számával működő óriási osztály nagyon jó helynek bizonyult a szakmai alapok megteremtéséhez. Eleinte menopauzális medicinával foglalkoztam. A hormonpótlás és a vérzészavar kezelése ma is a munkám részét képezi.
2000-ben, az akkori osztályvezetőm javaslatára kezdtem alaposabban foglalkozni az inkontinenciával, az urogynekologia-val. Már akkor láttuk, hogy az általános műtéttanban javasolt eljárások sok esetben sikertelenek vagy gyakran újulnak ki a vizeletcsepegések és a medencefenék süllyedések. Ezekben az években került Magyarországon bevezetésre a TVT, a feszülésmentes hüvelyi szalagműtét, mely forradalmasítani tudta az inkontinencia sebészi ellátását. A tudást nem adták ingyen. Gyakran jártam a Pécsi és a Budapesti Urológiai Klinikákra, hogy továbbképezzem magam.
A prolapszus ellátásába bekerültek a hüvelyi hálók, új műtéti típusok „születtek”. Ezek mindegyikénél bábáskodtaam az évek során, valamennyi műtéti eljárást biztonsággal tudtam alkalmazni. A teljesen új profil megteremtése, fenntartása, az implantátumok biztosítása nem kis nehézséget okozott a nyíregyházi évek alatt. Ugyanakkor láttam, hogy milyen jók a műtéti eredmények, érdekeltek a „miért”-ek, egyre jobban belevetettem magam a témába.
Sajnos, az egészségügy túlterheltsége miatt átlag 3 perc jut egy betegre, így nem mindig tudom kifejezésre juttatni gondolataimat. Magam részéről, mint gyógyító orvos, operatőr mindig tudásom legjavát adom, ha elvállalok egy műtétet. A technikailag tökéletesen kivitelezett műtét azonban önmagában kevés.
Kell hozzá a gyógyulni akarás, az aktív hozzáállás a páciens részéről is. Itt jön képbe a holisztikus szemlélet.
Párommal együtt, aki szintén megtalálható ezen az oldalon Tóth Csilla néven, mindketten arra törekszünk – mindenki a saját eszközeivel – hogy megpróbáljuk megértetni a pácienssel saját felelősségét az állapotát tekintve és segíteni őt a folyamatban a kezdetektől a gyógyulásig.
Például amikor implantátumokat kell beépíteni egy megbomlott egyensúlyú, struktúráját veszített női kismedencébe, én mint “külsős”, csak a passzív erősítést tudom hozzáadni a gyógyuláshoz.
A problémáidat Te éled meg, a súlyosságát, az életminőséged romlását Neked kell megszenvedned. Most. De mióta állnak fenn a tünetek? Mi vezetett idáig? Te magad mit tettél “érte”, vagy tettél-e ellene, hogy ez a helyzet kialakuljon? Hol van a beteg felelőssége a történetben? Most eljött az ideje, hogy ismét “értékeld” az altestedet. Ha valóban gyógyulni akarsz, fordulj tudatosan feléje. Szeresd, tegyél a javára, ne csak az orvostól várd el, hogy rendbe tegye azt amit a “sors kegyetlenül megrongált”. Nem csupán áldozat vagy a saját betegséged történetében.
A sikeres műtéttel még nem vagy kész. A nőiséggel kapcsolatos altesti (meg)érzéseket, mozgásformákat ismerni kell! Sok páciensem csodálkozva néz rám, amikor megmutatom a medencefenék ultrahang vizsgálatakor, mennyire nem tudja az altestének izmait működtetni. Nem is érzi azt. Ekkor szembesül azzal, hogy eddigi élete során soha nem is ismerte az altestét. Pedig szült is….
Kedves Olvasóim, Pácienseim! Ne adjátok fel a női léteteket, ne engedjétek el a nemiséget. E nélkül én magam is kevés vagyok a munkámmal, tudásommal.
A szülés utáni rehabilitációt, a medencefenék tornájának a fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni. Az életben kapjon helyet akár a jóga, az AVIVA-torna, az intimtorna. Bármi, amit magad jónak ítélsz, el tudsz fogadni, amitől testileg, lelkileg Nő tudsz maradni, amivel segíted az egységet, a női(egész)séged. Hogy ne csak egy (nő)gyógyász, hanem gyógyító(d) lehessek! Köszönöm, hogy teszel magadért!
Tisztelettel:
Dr. Sipos Attila-